ankara evren arsa fiyatları

Evren arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Evren arsa fiyatlarını ve Evren tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

ANKARA EVREN HAKKINDA

Evren Ankara ilinin bir ilçesidir.

İlçenin tarihi Hititler dönemine kadar uzanır. Bu uygarlıktan sonra bölgede sırasıyla Asurlular, Frigyalılar, Romalılar, Persler, Bizanslılar, Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları ve Anadolu Beylikleri hüküm sürmüşlerdir.

Evren ve çevresi Fatih Sultan Süleyman döneminde, 1467 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir. İlçenin eski adı Çıkınağıl’dır. Bu isim “dağınık durumda olan ağılların ve evlerin daha iyi korunabilmesi için bir araya toplanması” anlamına gelen “çokumağıl” kelimesinden gelmektedir. Osmanlı arşivlerinde “çıkınağıl” ismine pek rastlanmamıştır.

Bu yöreye en çok etki eden Kızılırmak nehridir. Çevrede rastlanılan höyük, kilise ve kale kalıntıları bu yörenin İslamiyet öncesi dönemde de iskân yeri olduğunu göstermektedir. Osmanlı arşivlerinin incelenmesi sonucu, yörede yaşayan halkın “Şerefli” aşiretinden geldiği anlaşılmıştır.

İlçenin eski yerleşim yeri şimdi Hirfanlı Barajının sulan altındadır. Yeni yerleşim alanı ise eski yerleşim alanının 4 kilometre kadar güney indedir. 1957 yılında yeni yerine yerleşen ilçe, büyüme ve gelişmeye uygun bir şekilde kurulmuştur.

İlçe 1983 yılma dek Çıkınağıl ismini korumuş, bu yıl içinde ise zamanın Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in soyadına atfen adı Evren olarak değişmiştir. 1990 yılında çıkarılan bir yasa ile ilçe statüsüne kavuşmuştur.

İlçe sınırları içinde Evren-Sarıyahşi yolu üzerinde, ilçeye 2 kilometre uzaklıkta bir höyük vardır. Höyük ve çevresi 1. derece sit alanı ilan edilmiştir. Burada (MÖ) ilk bin yıla ait seramik kalıntıları bulunmuştur. Çatalpınar köyünün 2 kilometre güneybatısında bulunan Sığırcık Kalesi Geç Bizans Dönemi ve Osmanlı dönemine aittir. Yıkıntı halindedir. Bu kaleden sadece bir kulesinin 8 metre yüksekliğinde duvarı kalmıştır.

Evren’in 13 mahallesinin 4’ü merkezde bulunmaktadır. Merkez mahallelerinde 1.721 kişi (% 62,5) yaşamaktadır. En uzak mahallesi ise 23,5 km uzaklıktakiİnebeyli’dir. İlçede nüfusu en fazla olan, 496 kişi ile Yeni mahallesidir. Evren’in nüfusu 2017 yılında 31 kişi azalmıştır.

 

 EVREN EKONOMİSİ

İlçe ekonomisi tarım, balıkçılığa dayanmaktadır.

Kızılırmak ve Hirfanlı Baraj gölü ilçenin turizmi açısından önemlidir. Göl kıyısında yer alan konaklama tesisleri ve piknik alanları çevre insanını buraya çekmektedir. Göl kenarında plaj niteliğinde, suya girilebilecek yerler de bulunmaktadır.

 

EVREN ARSA FİYATLARI

Evren arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  700 TL – 970 TL arasında değişmektedir. Evren tarla fiyatları (m²) 100 TL – 350 TL arasında değişmektedir.

 


 

Evren’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Evren’den arsa almak ya da Evren’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!