ankara şereflikoçhisar arsa fiyatları

Şereflikoçhisar arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Şereflikoçhisar arsa fiyatlarını ve Şereflikoçhisar tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

ANKARA ŞEREFLİKOÇHİSAR HAKKINDA

Şereflikoçhisar, eski ismi Koç Hisar, Ankara‘nın bir ilçesidir. Ankara’nın güney sınırında yer alan, il merkezine en uzak ilçesi konumundadır. Ankara merkeze yaklaşık 145 km uzaklıkta olan Şereflikoçhisar, 1885 yılında belediye olmuş; 1891 yılında ilçe olan Şereflikoçhisar Konya iline bağlanmış, 1920’de il olan Aksaray’ın ilçesi olan Şereflikoçhisar, 1933 yılında Aksaray’ın ilçe yapılması sonucu Ankara’ya bağlanmıştır. Aksaray’a bağlı olduğu dönemde Şereflikoçhisar Cumhuriyet İlköğretim Okulu 1931’de Aksaray Valisi Ziya Günar tarafından yaptırılmıştır. 1989 yılında Sarıyahşi 7 köyü, Ağaçören 27 köyü ile ilçe olup, Aksaray iline bağlanmıştır.

Ayrıca 9 köyü ile 9 Mayıs 1990 tarihinde ve 3644 sayılı 130 İlçe Kurulması Hakkındaki Kanunla ilçe haline getirilerek Ankara iline bağlanmıştır. Koçhisar olarak bilinen ilçenin adı cumhuriyet döneminde Şereflikoçhisar yapılmış, yöre halkının Çanakkale’de verdiği şehitlerden ve gösterdiği kahramanlıklardan dolayı Mustafa Kemal Atatürk ve TBMM tarafından Şerefli unvanı ile ödüllendirilmiştir.

Şereflikoçhisar ilçesi Ankara’ya 145 km uzaklıkta ve güneyden en son ilçedir. Konya, Kırşehir, Aksaray illeriyle komşudur. Yüzölçümü 1591 km². Güneyden ova, kuzeyden dalgalı arazi yapısına sahip, denizden yüksekliği 975 m’dir. Çıplak ve kıraç arazisinde hakim iklim, karasal iklimdir. Tuz Gölü ve Hirfanlı Baraj Gölünün arasında yer alan önemli akarsu yoktur. Sadece Peçenek Çayı zikredilebilir.

İlçede bir merkez, 4 kasaba belediyesi dışında 43 köy muhtarlığı mevcut olup, bu köylere bağlı 3 mahalle veya yayla vardır. Yakın zamana kadar ilçeye bağlı olan köylerin Aksaray iline bağlanması ile köy sayısı azalmıştır. Sarıyahşi ve Ağaçören ilçeden ayrılan ve daha sonra Aksaray’ın ilçeleri, Evren ise Ankara’nın ilçesi haline gelen köylerindendir.

 

ŞEREFLİKOÇHİSAR EKONOMİSİ

llçenin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Buğday, arpa, baklagiller, üzüm, elma, ayçiçeği ve armut yetiştirilir. Hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Merinos ve Ankara keçisi yetiştirilmektedir. Yöre toprak altı kaynakları yönünden oldukça zengin sayılır. Burada jips, linyit ve tuğla-kiremit hammeddesini içeren cevher yatakları vardır. Tuz Gölünün batı ve doğu kıyılarında ise tuz üretimi yapılmaktadır.

Memleketimizin ikinci büyük tabii gölü olan Tuz Gölü, Şereflikoçhisar ilçesini batıdan ve güneyden çevirir. Havzasına düşen yağışın azlığı, buharlaşmanın şiddetli oluşu ve gölün derinliğinin az olması sebebiyle yazın suları buharlaşarak yerinde kalın bir tuz tabakası kalan gölde mutfak tuzu karakterinde tuz elde edilir.

Yıllık tuz üretimi bakımından ülkemizin en önemli kaynağı olan Tuz Gölü, Türkiye tuz üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştirir. Üretilen tuzun bir bölümü Şereflikoçhisar’daki fabrikalarda işlenerek, bir bölümü de işlenmeden Türkiye’nin dört bir yanına gönderilir. Şu anda ilçede 35 tane ham tuz imalathanesi mevcuttur.

 

ŞEREFLİKOÇHİSAR ARSA FİYATLARI

Şereflikoçhisar arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  290 TL – 1.150 TL arasında değişmektedir.

 

ŞEREFLİKOÇHİSAR TARLA FİYATLARI

Şereflikoçhisar tarla fiyatları (m²) 5 TL – 140 TL arasında değişmektedir.

 

AKARCA TARLA FİYATLARI

Akarca tarla fiyatları (m²) 5 TL – 140 TL arasında değişmektedir.

 

BÜYÜKKIŞLA TARLA FİYATLARI

Büyükkışla tarla fiyatları (m²) 5 TL – 50 TL arasında değişmektedir.

 

MUSTAFACIK ARSA FİYATLARI

Mustafacık arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  290 TL –  1.150 TL arasında değişmektedir.

 

ŞEKERKÖY TARLA FİYATLARI

Şekerköy tarla fiyatları (m²) 15 TL – 80 TL arasında değişmektedir.

 


 

Şereflikoçhisar’da bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Şereflikoçhisar’dan arsa almak ya da Şereflikoçhisar’dan arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!