antalya finike arsa fiyatları

Finike arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Finike arsa fiyatlarını ve Finike tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

ANTALYA FİNİKE HAKKINDA

Finike, Antalya‘nın batısında yer alan turistik bir ilçedir. Doğuda Kumluca, kuzeyde Elmalı, kuzeybatıda Kaş ve batıda da Demre ilçeleriyle çevrilmiştir.

Eski ismi Phoenicus. Fenikeliler tarafından M.Ö. 500’lerde, liman kenti olarak kurulmuştur. Finike ilçesi antik çağda ise Likya (Teke Yarımadası) olarak adlandırılan bölgede bulunmaktadır.

Teke Yarımadası’nda M.Ö. 3. bin yıldan beri yerleşim vardır. Fakat yapılan arkeolojik araştırmalar bu bölgede M.Ö. 2. Bin yıldan eskiye giden bir kent henüz tespit etmemiştir.

Bölgenin günümüzde kullanılan resmi isminin (Finike) tarihsel herhangi bir geçmişi bulunmamakla birlikte, ‘Fenike’ isminin cumhuriyetin ilanından sonra ülke genelinde yaygın bir kamu politikası halini almış olan Türkçeleştirme hareketi kapsamında 1937 yılında, dönemin İç İşleri Bakanlığı dahiliye nezareti tarafından çıkarılan vilayetler tüzüğü ile değiştirildiği bilinmektedir.

 İlçede yetiştirilen tarım ürünleri arasından portakal ve mandalina ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte, portakal üretimi ile ünlü olduğu düşünülen ilçede sanıldığının aksine Antalya’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi portakal üretimi için elverişli tarım alanları bulunmamaktadır.

 Portakalın ilçeye 1960’lı yılların sonunda kıbrıslı rumlar ve yahudi denizciler tarafından ithal edildiği, portakal yetiştiriciliğine bu tarihten sonra başlandığı Üsküdar Üniversitesi Tarih Ana Bilim dalı doçenti Prof. Ahmet Kırgıç’ın 2011 yılında Doğan Yayınları’ndan basımı yapılan “Yakın Tarih ve Türkiye’de Tarım” adlı araştırma kitabında yer verilmiştir.

Ayrıca, Akdeniz Üniversitesi Gıda Teknolojileri Enstitüsü Dekan Yardımcısı Sena Gürbüz’ün önderliğinde yürütülen “Türkiye’de Tarımın Geleceği” projesi kapsamında 2013 yılında sonuçlandırılan araştırma çalışmaları neticesinde Finike bölgesinde tarımsal üretime ayrılmış olan topraklardaki hızlı kil oranı artışı nedeniyle portakal üretiminin en geç 2035 yılında tamamen biteceği öngörülmüştür.

 

FİNİKE EKONOMİSİ

Finike ilçesi ve çevresinde hakim olan ekonomik yapı tarımsal karakterlidir ve var olan ticaret ve sanayi de tarımsal yapıya dayanmaktadır. Yörede en büyük geçim kaynağı turfanda sebzecilik ve narenciyedir. Yörede tarımın ve turizmin mevsimlik oluşu, farklı zaman dilimlerinde yoğunluk kazanmaları yörede yeni gelişmeye başlayan turizmin, tarıma alternatif bir gelir kaynağı olmaktan ziyade, bir ek gelir kaynağı olabileceğini göstermektedir. Bu da yöre tarımın ve turizminin birbirlerini mevsimsel özellikleriyle dengelemesi, yörenin mevsimsel işsizlik sorunun kısmen çözülmesi demektir.

 

FİNİKE ARSA FİYATLARI

Finike arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 200 TL – 2.300 TL arasında değişmektedir.

 

FİNİKE TARLA FİYATLARI

Finike tarla fiyatları (m²) 5 TL – 300 TL arasında değişmektedir.

 

ARİF TARLA FİYATLARI

Arif’te tarla fiyatları (m²) 50 TL – 100 TL arasında değişmektedir.

 

ERNEZ TARLA FİYATLARI

Ernez’de tarla fiyatları (m²) 10 TL – 50 TL arasında değişmektedir.

 

ESKİMAHALLE ARSA FİYATLARI

Eskimahalle’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 900 TL – 2.200 TL arasında değişmektedir.

 

HASYURT ARSA FİYATLARI

Hasyurt’ta arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 550 TL – 1.000 TL arasında değişmektedir.

 

İSKELE ARSA FİYATLARI

İskele’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 200 TL – 2.300 TL arasında değişmektedir.

 

KARŞIYAKA ARSA FİYATLARI

Karşıyaka’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 800 TL – 1.000 TL arasında değişmektedir.

 

KIZILCA ARSA FİYATLARI

Kızılca’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 600 TL – 1.600 TL arasında değişmektedir.

 

SAHİLKENT ARSA FİYATLARI

Sahilkent’te arsa fiyatları (imarlı ort,m²) 300 TL – 1.300 TL arasında değişmektedir.

 

TURUNÇOVA ARSA FİYATLARI

Turunçova’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 800 TL – 900 TL arasında değişmektedir. Turunçova’da tarla fiyatları (m²) 200 TL – 300 TL arasında değişmektedir.

 

YAZIR TARLA FİYATLARI

Yazır’da tarla fiyatları (m²) 5 TL – 30 TL arasında değişmektedir.

 

YEŞİLYURT ARSA FİYATLARI

Yeşilyurt’ta arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 400 TL – 1.800 TL arasında değişmektedir.

 


 

Finike’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. 

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Finike’den arsa almak ya da Finike’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz.  Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

Gayrimenkul piyasası kısa, orta ve uzun vade olarak değerlendirilmelidir. Finike arsa fiyatlarını ve Finike tarla fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!