ayvalık küçükköy arsa fiyatları

Küçükköy arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Küçükköy arsa fiyatlarını ve Küçükköy tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

AYVALIK KÜÇÜKKÖY HAKKINDA

Küçükköy  Ayvalık ilçesine bağlı bir köyken 1970 yılında belde yapılmıştır. Köyün, Küçükköy olmadan önceki ismi Yeniçahori’ymiş. Aynı zamanda halk arasında Sarımsaklı olarak bilinen bölgedir. Belde, 2013 yılında çıkan Büyükşehir Belediyesi yasası ile aynı adla tek mahalleye dönüşmüş ve Ayvalık Belediyesi’nin mahallesi olmuştur.

Bölgede ılıman Marmara iklimi görülür.

Sarımsaklı Ayvalık bölgesinde Küçükköy mahallesinin bir kısmını oluşturan yerleşim yeridir. Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

Fatih Sultan Mehmet Midilli’yi almaya karar verince 1462’de burada yeniçerilere oba kurdurtmuş. Adayı aldıktan sonra da isyanları bastırmak için bir müddet burada ikamet etmeye devam etmişler. Buranın bir yeniçeri yuvası olduğunu gören Rumlar da yerleşime “yeniçerilerin yeri” anlamına gelen Yeniçahori demiş.

Ayvalık’ın Osmanlı’dan özerklik alması ile hızla büyüyen bir Rum yerleşimi olan Ayvalık adalardan ve Yunanistan’dan göç almaya başlamış. Böylece 1800’lerde Rumlar Yeniçarohori’ye yerleşmişler. Köy eskiden bir Rum köyü olduğundan köydeki tüm evler tipik Rum mimarisi özelliklerini taşıyor.

Bugün ise Yeniçarohori bir Boşnak Köyü olarak biliniyor çünkü mübadele zamanı buradaki Rum nüfusu ayrılırken, Balkanların çeşitli yerlerinden, ama yoğunlukla Karadağ’dan gelen Boşnaklar buraya yerleştirilmiş. 1920’lerden 1980’lere kadar burada yaşayan Boşnaklar da daha sonra maddi sebeplerden ötürü evlerini terk edip, 1 kilometre uzaklıktaki sayfiye kasabası Sarımsaklı’ya taşınmaya başlamışlar.

Küçükköy’de Rum mimarisinin hakim olduğu 400’e yakın taş ev, 3 kilise ve 3 manastır bulunuyor. Mimari kimlikleri bozulmadan yenilenen yapılar müze, galeri ve ilham veren sanat atölyeleri olarak ziyaretçilerini bekliyor. Yeniçarahori’nin en büyük hedefi ise Akıllı Köy‘e dönüşmek.

Sanat ile iç içe, sürdürülebilir turizm ilkelerinin uygulandığı, enerjisini kendi üreten, motorlu taşıtların girmediği, köy içerisindeki ulaşımın elektrikli araçlarla sağlandığı Akıllı Köy2de bilim, teknoloji, sanat ve matematik eğitimlerinin verilmesi amaçlanıyor.

KÜÇÜKKÖY EKONOMİSİ

Küçükköy Ekonomisi turizm, tarım ve ticarete dayanmaktadır

KÜÇÜKKÖY ARSA FİYATLARI

Küçükköy arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  2.500 TL – 50.000 TL arasında değişmektedir.

 

KÜÇÜKKÖY TARLA FİYATLARI  

Küçükköy tarla fiyatları (m²)  400 TL – 2.900 TL arasında değişmektedir.


Küçükköy’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Küçükköy’den arsa almak ya da Küçükköy’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!