Demirtepe Arsa Fiyatları

Demirtepe arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Demirtepe arsa fiyatlarını ve Demirtepe tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

DEMİRTEPE HAKKINDA

Demirtepe Çanakkale Boğazı’na 1,5 Km, Saroz Körfezi’ne 4 Km, Gelibolu’ya ise 23 Km. mesafede bulunan küçük bir köydür. İdare şekli muhtarlık olup, nüfusu ise 200 dür.

1934 yılında şimdiki adıyla Bulgaristan, II. Dünya savaşının akıbetinde değişen ismiyle Romanya topraklarından kalkıp Demirtepe’nin bugün kurulu olduğu alana yerleşmişlerdir. Demirtepe köyü aslında iki farklı köy insanının Romanya’dan geldikten sonra birleşmesinden oluşmaktadır.

Köyün ilk kurulduğu zamanlarda camiden tarafta olan kısımda bir köy halkı, diğer taraftaki bölümde ise diğer köyden gelen halk ikamet etmiştir. Halkın köy içine yerleşimi sırasında kura çekildiği gibi, akrabalık derecelerine de dikkat edilerek akraba olanların birbirlerine yakın evlerde oturmaları sağlanmıştır. Aslında Demirtepe’nin ilk kurulduğu alan bugünkü köyün bulunduğu yerleşim alanı değildir.

İlk önce köy halkına Gelibolu’ya yerleşmeleri önerilmiş, fakat çeşitli sebeplerden dolayı kendilerine ait bir köy kurmak istemişlerdir. Bunun neticesinde de bugünkü Bolayır ile Koruköy arasında yer alan kiremit fabrikasının yan tarafındaki alan köy halkına tahsis edilmiştir. Fakat bu alanın İstanbul E-5 yoluna aşırı derecede yakın olmasından dolayı, ortaya çıkabilecek trafik kazalarından çekinildiği için daha sakin bir arazi talebinde bulunulmuş ve bugünkü adıyla Çamaşır deresi civarına köyün kurulacağı yer olarak karar verilmiştir. Ancak burasının da etrafına göre alçakta kalmasından ve bunun sonucu olarak da sel baskınlarına maruz kalabilecek bir alanda olmasında dolayı, buraya da köyün inşa edilmesi kararından vazgeçilmiştir. Sonunda Bolayır’ın doğusuna yaklaşık olarak 2. Km’lik mesafeye kurulmuştur.

Tepelik bir alanda olmasından ve köyün yapım aşamasında çok fazla kaya, taş ve demir çıkması sonucu, adeta köy adını kendine vererek Demirtepe olarak adlandırılmıştır. Köyün yapımı sırasında köy halkı aralıksız çalışmış ve bu sırada çadırlarda yaşamışlardır. Ne yazık ki ağır çalışma koşullarına ve olumsuz hava şartlarına alışamayan birçok köylü ciddi şekilde hastalıklara tutulmuş, bir kısmı ise vefat etmiştir. O zamanlar köyün tamamı kerpiç evlerden kurulmuş ve ortalama her haneye bahçeli müşterek 1 dönümlük arazi sağlanmıştır. Köyün çok düzgün parselli yapısı köye gelen yabancıların hemen dikkat ettiği çok önemli bir unsurdur.

1960 lı yıllarda köye bir askeri alay kurulmuştur. Bu alayın kurulmasının ardından köyün gelişimi çok önemli bir ivme kazanmış ve oldukça büyüyerek gelişmiştir. Ancak daha sonra  askeri alay köyden ayrılmıştır. Askeriyenin köye bıraktığı çeşitli yatırımlardan bazıları köy çamlığı, köy kahvesi, sinema ve mutfaktır. Şu anda sinema askeriye tarafından yıkıldığı için, sadece 4 adet kolonları ve beton zemini günümüze kadar ulaşmıştır. Mutfak ise biraz hasarlı olmasına rağmen hemen köyün girişinde sağ tarafta köye gelenleri ilk karşılayan bina olarak durmaktadır.

Halkı tarafından mafel olarak adlandırılan, köyün merkezinde ve köy kahvesi ile muhtarlığı da içine alan büyük bina bugün bile, askeriyenin geçmişteki izlerini taşımaktadır. Fakat bakımsızlıktan ve yılların vermiş olduğu yıpranmalardan dolayı bazı yerlerine girilmesi tehlikeli olabilmektedir.

 

DEMİRTEPE EKONOMİSİ

Bölge halkı geçimini temel olarak tarımla sağlamaktadır. Son teknoloji ürünü tarım araçlarının kullanıldığı bölgede ağırlıklı olarak buğday, ayçiçeği ve baklagiller yetiştirilmektedir. Çok az miktarda balıkçılığın yanında, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaygındır.

 

DEMİRTEPE ARSA FİYATLARI

Demirtepe arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 200 TL – 1.600 TL arasında değişmektedir.

 

DEMİRTEPE TARLA FİYATLARI

Demirtepe tarla fiyatları (m²) 80 TL – 250 TL arasında değişmektedir.

 


 

Çanakkale Gelibolu Demirtepe’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. 

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Çanakkale Gelibolu Demirtepe’den arsa almak ya da Gelibolu Demirtepe’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz.  Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!