beykoz anadolu feneri arsa fiyatları

Anadolu Feneri arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Anadolu Feneri arsa fiyatlarını ve Anadolu Feneri tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

BEYKOZ ANADOLU FENERİ HAKKINDA

Anadolu Feneri, İstanbul‘un Asya yakasında İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda Yon (Hrom) Burnu üzerinde bulunan deniz feneridir. Karşısındaki Rumeli Feneri’nden 2 deniz mili uzaktadır. Fenerin bulunduğu köy de aynı isimle (Anadolufeneri) adlandırılır.

Anadolu Feneri, sabit silindir kristalinin içindeki 1000 watlık ampul, kristalin çevresinde elektrik motoruyla dönen bir paravan sayesinde yanıp sönüyor, elektrik kesintilerinde bütangaz ile desteklenir. İlk günkü gibi korunan ve açık havalarda 16 deniz mili açıklığı görebilen fener, İstanbul’un Karadeniz’e açılan kapılarından birinde Karadeniz’den gelip Boğaz’a girecek gemilere rehberlik eder.

Bulunduğu köye de adını veren fener 1834 yılında kurulmuştur. Kırım savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerinin Boğaz’ın ve Karadeniz’in girişlerini görebilmeleri için yapılmasına karar verilen fener 15 Mayıs 1856’de Fransızlar tarafından karşı sahildeki fenerle beraber kule kısmı yapılarak işletilmeye başlandı. 1933’te Fransızlara verilen 100 senelik işletme imtiyazı iptal edildi ve tamamen Türklere geçti.

Beyaz taştan yapılmış fenerin boyu 20 metredir. Yalnızca Beykoz’a dönük yüzünün dar kısmı karanlıkta kalır. Anadolufeneri orijinal halini koruyan nadir fenerlerden biri. Bir tek fenerin kristalini döndüren motor ve ampul sonradan eklenmiş. Denizden 75 m yükseklikteki fener, saniyede bir beyaz ışık veriyor, 18 saniye bekliyor.

Köyde yaşamını sürdüren nüfusun bir kısmı Kafkasya’dan göç edenler, kalan kısmı da Girit’ten asker olarak gelip yerleşenlerden oluşmaktadır. Geçimini balıkçılıkla sağlayan köyde zaman zaman sebzecilik ve süt hayvancılığı da yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir ziyaretçi kitlesini ağırlayan Anadolufeneri Köyü, doğal güzellikleri ve balık restaurantlarında pişirilen birbirinden leziz deniz ürünleriyle dikkat çekmektedir.

Anadolufeneri Köyü, Merkez Mahalle ve Halayıkdere Mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşmaktadır. Nüfus ve bina sayıları her iki mahalle arasında eşit dağılmıştır. İlçe merkezine uzaklığı 15 kilometredir. Anadolufeneri Köyü’nde Sultan II. Mahmut zamanından (1824) kalma tarihi bir çeşme bulunmaktadır. 1823-1824 tarihlerinde dönemin Osmanlı Sultanı II. Mahmut tarafından yaptırılan çeşmenin suyu beş kilometre uzaklıktaki Mecitdere Suyu’ndan gelmektedir. 

Özellikle yaz aylarında İstanbul’un farklı ilçelerinden buraya yoğun bir ziyaretçi kitlesi gelmektedir. Bu ziyaretçilerin köy ekonomisine yaptığı katkı azımsanmayacak boyuttadır. Kış aylarında ise bölge oldukça sakin ve soğuktur. Köy sınırları içerisinde sınırlı sayıda da olsa keçi beslenmektedir. Köyde, fasulye, kavun, karpuz ve balkabağı yetiştirilmektedir. Yetiştirilen sebze ve meyveler İstanbul’un farklı bölgelerinde satılmaktadır. Öte yandan köyde çiftlik ve meralar da bulunmaktadır. 

 

ANADOLU FENERİ EKONOMİSİ

Anadolu Feneri ekonomisi tarım ve havyacılık üzerine kuruludur. Ayrıca bu gölgede turizim’de gelişmiştir.

 

ANADOLU FENERİ ARSA FİYATLARI

Anadolu Feneri arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.800 TL – 3.300 TL arasında değişmektedir

 

ANADOLU FENERİ TARLA FİYATLARI

Anadolu Feneri tarla fiyatları (m²) 400 TL – 1.400 TL arasında değişmektedir.

 


 

Anadolu Fenerin’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Anadolu Fenerin’den arsa almak ya da Anadolu Fenerin’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!