beykoz çayağzı arsa fiyatları

Beykoz Çayağzı arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Çayağzı arsa fiyatlarını ve Çayağzı tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

BEYKOZ ÇAYAĞZI HAKKINDA

Çayağzı veya diğer adıyla Çayağzı Deresi, Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde, Kocaeli Yarımadası’nda bulunan bir akarsudur. Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı Tepecik köyü yakınlarından doğarak, İstanbul ili sınırları içine girer. Pendik ve Çekmeköy ilçelerinden geçerek Beykoz ilçesinde Karadeniz’e dökülür. Denizle buluştuğu yerde, kendisiyle aynı adı taşıyan Beykoz’un Çayağzı (eski adıyla Riva) mahallesi bulunmaktadır.

Çayağzı Deresi’nin su toplama havzası 853 km2, uzunluğu 32,2 km’dir. Genişliği 25 metreye ulaşan akarsuyun ortalama derinliği 51 cm’dir. Yıllık toplam taşıdığı su miktarı 236×106 m3/yıl, ortalama debisi 0,63 m3/sn’dir.

Akarsu, İstanbul’un Pendik ilçesinde Ömerli Baraj Gölü’nü oluşturur. Bu baraj gölü İstanbul ilinin içme suyu gereksiniminin %48’ini karşılamaktadır. Toplam uzunluğu 70 kilometre olan akarsunun 38 kilometrelik bölümünden su toplanmaktadır. Ömerli Baraj Gölü’nden sonra Koçullu, Ömerli, Sırapınar, Hüseyinli, Bozhane, Öğümce, Göllü ve Paşamandıra köylerinden geçerek denize döküldüğü yer olan Çayağzı’na ulaşmaktadır. Akarsunun bu ikinci bölümü %75-80 oranında ormanlarla kaplıdır. Geri kalan toprakları ise tarım alanları ve otlaklar oluşturmaktadır.

Durgun bir suya ve geniş bir yüzeye sahip olduğu için tekne kullanımına uygundur. Yerel çapta balıkçılık etkinlikleri de yürütülmektedir. Son yıllarda sanayi kuruluşları ve atık suların tam arıtılmadan dereye verilmesi nedeniyle büyük çapta kirlilik sorunu yaşanmaktadır. Ancak 2020 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, yıllardır çözülmeyen sorunu çözmek için adım atıldığını duyurmuştur. Dere ve çevresindeki yeşil alanlarda Türkiye’de nadir görülen türlerle birlikte endemik bitkiler de tehlike altındadır.

 

ÇAYAĞZI  EKONOMİSİ

Çayağzı (Riva)  Ekonomisi tarım ve ticaret alanında gelişmiştir.

 

ÇAYAĞZI ARSA FİYATLARI

Çayağzı arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.200 TL – 5.000 TL arasında değişmektedir.

 


 

Çayağzı  bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Çayağzı (Riva)’dan arsa almak ya da Çayağzı ’dan arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!