istanbul sarıyer arsa fiyatları

Sarıyer `de arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Sarıyer arsa fiyatlarını ve Sarıyer tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

İSTANBUL SARIYER HAKKINDA

Sarıyer İstanbul‘un Avrupa yakası’nda yer alan ilçedir. Güneyden Beşiktaş ve Kağıthane, batıdan Eyüpsultan ilçeleri ile doğudan İstanbul Boğazı ve kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir. Sarıyer İlçesi toplam 38 mahalleden oluşmaktadır. Bahçeköy Belediyesi’nin 2009 yılında feshedilerek Sarıyer ilçesinin bir mahallesi olması, 2012 yılında da Şişli sınırları içinde yer alan Ayazağa, Maslak ve Huzur mahallelerinin bu ilçeye dahil edilmesiyle son halini alan ilçe İstanbul’un en kuzeydeki ilçelerinden biridir.

Sarıyer`in ilk adı Simas’tır. Sarıyer adının kökeni konusunda, kimisi yakıştırma olduğu hemen belli olan farklı anlatımlar vardır. Fatih Sultan Mehmed’in iki sarışın askerinin burada Merkez Camii yanında gömülü oldukları, bu yüzden “Fatih’in sarı erleri”nden bozularak yöreye Sarıyer dendiği veya öteden beri mesire yeri olan yörede Mısırlı zenginlerin harcadıkları altınları yüzünden bölgenin adının “Sarı lira yer”den Sarıyer’e dönüştüğü gibi rivayetler yanında tutarlı görülen varsayım, Sarıyer’in kuzeybatısında Maden Mahallesi’ne doğru sırtların altın madeni ve kil yüzünden sarı renkte olmaları ve buradaki yerleşmeye bu sarı topraklar nedeniyle önce Sarıyar adı verilmiş olmasıdır.

Osmanlı kaynaklarında XIX. yüzyıla kadar Sarıyer kullanımı sürmüştür. Yar sözü uçurum anlamının yanı sıra dağ yamacı, dağ sırtı anlamını da taşır. Bir başka rivayet de bölgede doğal yayılım gösteren katırtırnağı bitkisinin çiçeklendiği zaman tüm bölgenin belirgin bir şekilde sarı olmasından aldığı yönündedir. Sarıyer İlçesi sınırları içindeki bazı yerleşme alanlarının Bizans döneminden beri meskûn olduğu bilinir.

Bunlar özellikle kıyılardaki koylarda bulunan bazı ayazma, kilise, eski liman, sarnıç ve eski kaleler çevresindeki birkaç hanelik küçük kırsal yerleşmelerden oluşuyordu. Buralarda yaşayanlar geçimlerini genellikle balıkçılıktan sağladıklarından bu yerleşimler bir balıkçı köyü niteliği taşıyordu.

Sarıyer toprakları, Çatalca Yarımadası’nın en doğu kesiminde yer alan sırtın, bir yandan İstanbul Boğazı’na, öbür yandan da kuzeyde Karadeniz’e doğru alçalan bölümlerden oluşur. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan bu sırtın batı yamaçlarından çıkan sular (Göksu Deresi, Şeytandere ve Ayazağa Suyu) Kağıthane Deresi aracılığıyla Haliç’e, kuzey kesiminden doğan sular Karadeniz’e, doğu yamaçlarından kaynaklanan sular da İstanbul Boğazı’na ulaşır. Günümüzde bunlardan en önemlileri İstanbul Boğazı’na doğru akan Sarıyer , Bakla ve Baltalimanı dereleridir.

Sarıyer , doğal ve tarihsel değerler açısından zengin bir ilçedir. Orman varlığının yanı sıra su kaynakları da eskiden beri İstanbul için önem taşımıştır. Bu su kaynaklarından en ünlüleri Çırçır, hünkar, Kocataş ve Sultan sularıdır. İlçe arazisindeki akarsular küçük olmalarına bakılmadan çok eskiden beri İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için değerlendirilmiştir. Bu amaçla dereler üzerinde bazı bentler ve bentlerin ardında biriken suları kente akıtmak için sukemerleri inşa edilmiştir. Bunlardan II. Mahmut, Topuzlu, Kirazlı ve Valide bentleri ile Bahçeköy ve II. Mahmud sukemerleri ilçe sınırları içindedir.

İstanbul’un akciğerlerini oluşturan alanlardan biri olan Belgrad Ormanı’nda yer alan gezi yolları ve piknik alanları özellikle hafta sonlarında halkın ilgisini çeker. Belgrad Ormanı içindeki İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne bağlı Atatürk Arboretumu bilimsel araştırmalara her yönü ile açık bir canlı laboratuvar olarak hizmet vermektir.

İlçe, eskiden kıyılarındaki plajlarıyla da ünlüydü. Ama günümüzde İstanbul Boğazı kıyısında yalnızca Altınkum ve Tarabya plajları faaliyet halindedir. Deniz kirliliğinin yoğunlaşması nedeniyle, dalyanlar gibi Boğaz’daki öbür plajlar da kapanmıştır. İlçenin en gözde plajı Kilyos’tadır. Sarıyer’ın, özellikle Karadeniz kıyısındaki plajları, yaz aylarında bir turistik cazibe merkezi halini alır. Özellikle kıyı kesiminde otel, motel, lokanta ve bar gibi işyerleri yıl boyunca İstanbulluların ilgisini çeker.

İlçede mimari değer açısından önem taşıyan birçok yapı vardır. Bunlar arasında konsolosluk binaları, kasırlar, köşkler, yalılar, iskeleler, kiliseler dikkati çeker. Ayrıca Rumelifeneri’ndeki Ceneviz kalesi de görülmeye değer yerlerindendir.

 

SARIYER EKONOMİSİ

Sarıyer ekonomisi turizm ve ticarete dayanmaktadır.

 

SARIYER ARSA FİYATLARI

Sarıyer arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 900 TL – 26.500 TL arasında değişmektedir

 

SARIYER TARLA FİYATLARI

Sarıyer tarla fiyatları (m²) 400 TL – 2.500 TL arasında değişmektedir.

 

BAHÇEKÖY ARSA FİYATLARI

Bahçeköy’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.200 TL – 7.500 TL arasında değişmektedir.

 

BÜYÜKDERE ARSA FİYATLARI

Büyükdere’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.100 TL – 9.200 TL arasında değişmektedir.

 

ÇAYINBAŞI ARSA FİYATLARI

Çayınbaşın’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.450 TL – 3.450 TL arasında değişmektedir.

 

DEMİRCİKÖY ARSA FİYATLARI

Demirciköy’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.800 TL – 7.500 TL arasında değişmektedir.

 

GARİPÇE ARSA FİYATLARI

Garipçe’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 2.750 TL – 6.000 TL arasında değişmektedir.

 

GÜMÜŞDERE ARSA FİYATLARI

Gümüşdere’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.350 TL – 2.300 TL arasında değişmektedir. Gümüşdere’de tarla fiyatları (m²) 540 TL – 1.100 TL arasında değişmektedir.

 

AYAZAĞA ARSA FİYATLARI

Ayazağa’da arsa fiyatları (imarlı ortm²) 1.600 TL – 10.600 TL arasında değişmektedir.

 

İSTİNYE ARSA FİYATLARI

İstinye’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 2.700 TL – 26.500 TL arasında değişmektedir.

 

KİREÇBURNU ARSA FİYATLARI

Kireçburnun’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.250 TL – 20.000 TL arasında değişmektedir.

 

KISIRKAYA ARSA FİYATLARI

Kısırkaya’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.490 TL – 3.450 TL arasında değişmektedir. Kısırkaya’da tarla fiyatları (m²) 980 TL – 1.200 TL arasında değişmektedir.

 

MADEN ARSA FİYATLARI

Maden’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.100 TL – 10.300 TL arasında değişmektedir.

 

RUMELİFENERİ ARSA FİYATLARI

Rumelifenerin’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 900 TL – 2.900 TL arasında değişmektedir.

 

RUMELİHİSARI ARSA FİYATLARI

Rumelihisarın’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 16.000 TL – 20.000 TL arasında değişmektedir.

 

RUMELİKAVAĞI TARLA FİYATLARI

Rumelikavağın’da tarla fiyatları (m²) 700 TL – 5.800 TL arasında değişmektedir.

 

TARABYA ARSA FİYATLARI

Tarabya’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 4.300 TL – 17.000 TL arasında değişmektedir. Tarabya’da tarla fiyatları (m²)1.000 TL – 2.300 TL arasında değişmektedir.

 

USKUMRU ARSA FİYATLARI

Uskumru’da arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.500 TL – 7.500 TL arasında değişmektedir. Uskumru’da tarla fiyatları (m²)500 TL – 1.200 TL arasında değişmektedir.

 

YENİKÖY ARSA FİYATLARI

Yeniköy’de arsa fiyatları (imarlı ortm²) 3.000 TL – 17.000 TL arasında değişmektedir.

 

ZEKERİYAKÖY ARSA FİYATLARI

Zekeriyaköy’de arsa fiyatları (imarlı ort.m²) 1.250 TL – 8.200 TL arasında değişmektedir.

 


 

Sarıyer ’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Sarıyer ’den arsa almak ya da Sarıyer ’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

Gayrimenkul piyasası kısa, orta ve uzun vade olarak değerlendirilmelidir. Sarıyer arsa fiyatlarını ve Sarıyer tarla fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!