aliağa helvacı arsa fiyatları

Helvacı arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Helvacı arsa fiyatlarını ve Helvacı tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

ALİAĞA HELVACI HAKKINDA

Aliağa’ya bağlı en büyük yerleşim merkezi olan Helvacı, 1966 yılında belediyelik olarak bucak statüsüne kavuşmuştur. 1982 yılına kadar Menemen ilçesine bağlı olan Helvacı, Aliağa’nın ilçe olduğu bu tarihten sonra Aliağa’ya bağlanmıştır. Helvacı beldesi, Aliağa’ya 13 km, Menemen’e de 15 km mesafededir. Belde, İzmir- Çanakkale karayolunun 2,5 km uzağındadır.

Mart 2008 tarihinde; 5393 sayılı Bazı Belediyelerin kapatılması ve yeni ilçeler kurulması Kanunu çerçevesinde; Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilk kademe belediyelerinin tüzel kişilikleri sona erdirildi. Kanun kapsamına giren Helvacı Belediyesi’nin de kapatılması kararı alınmıştır.

Helvacı Höyücek Höyüğü, İzmir il merkezinin kuzeybatısında, Menemen İlçesinin kuzey-kuzeybatısında, Helvacı Köyü’nün 4 km. batı-güneybatısında yer alan bir höyüktür. Çevrede Höyücek ya da Üyücek adıyla bilinmekte olup, aynı addaki yerleşmelerden ayırabilmek için bu ad verilmiştir.

Bununla birlikte bazı yayınlarda Höyücek, bazı yayınlarda da Helvacı olarak geçmektedir. Aşağı Gediz Ovası’nın batı kesiminde küçük bir tepe görünümündedir. Günümüzde denizden 18 km. içerdeki yerleşmenin iskan edildiği tarihlerde Gediz Nehri’ne daha yakın ve muhtemelen deniz kenarında olduğu düşünülmektedir. Kaçak kazılar ve yol yapımıyla kısmen tahrip olmuş durumdadır.

İzmir’in Aliağa İlçesi Helvacı Beldesi Belediyesi, 400 yıl önce yaşayan ve helvası ile ünlenen “Helvacı Dede” için, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde anıt yaptırıyor. Helvacı Belediye Başkanı Hüseyin Şengül, “Helvacı Dede”nin beldeye adını vermekle kalmadığını, yüzyıllardır bu tatlıyı beldenin simgesi haline getirdiğini anlattı.

Şengül, “Helvacı Dede, 400 yıl kadar önce şimdiki İzmir-ÇanakkaleKarayolu üzerinde helva yapıp satan bir kişiymiş. Sürekli olarak mesleği ile anıldığı için gerçek ismini bilmiyoruz” dedi.

Helvacı Dede döneminde beldenin daha yukarılardaki Umurlu mevkiinde kurulduğunu söyleyen Hüseyin Şengül, kulaktan kulağa nesillerdir aktarılan öyküyü şöyle dile getirdi: “Umurlu’daki yerleşim alanını yılanların istila etmesi üzerine rahatsız olan ahali, Helvacı Dede’nin yaşadığı ovaya inmeye başlıyor. Kısa sürede helvacının yanına yerleşenlerin sayısı artınca köyün adı da Helvacı olarak anılmaya başlanıyor. Helvacı Dede’nin bilge bir kişiliği de olduğunu biliyoruz. Çok saygı görmesi nedeniyle de köye adının verildiğini sanıyoruz”

 

HELVACI EKONOMİSİ

Helvacı ekonomisi tarım, turizm ve sanayiye dayalıdır.

 

HELVACI ARSA FİYATLARI

Helvacı arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  1.800 TL – 7.000 TL arasında değişmektedir.

 

HELVACI TARLA FİYATLARI  

Helvacı tarla fiyatları (m²)  150 TL – 1.600 TL arasında değişmektedir.

 


 

Helvacı’da bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Helvacı’dan arsa almak ya da Helvacı’dan arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!