seferihisar doğanbey arsa fiyatları

Doğanbey arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Doğanbey arsa fiyatlarını ve Doğanbey tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

DOĞANBEY HAKKINDA

Konak, İzmir ile Seferihisar, Doğanbey arası 67 Km.dir.

Seferihisar-Kuşadası yolu üzerinde, ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Doğanbey 9 Km’lik sahil şeridi, yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle dikkat çekiyor. Antik çağda Makria Burnu, Osmanlı Döneminde İpsili olarak anılan bölge o dönemde de Sivrihisar (Seferihisar) kazasının en büyük Rum köyü imiş. Prof. Dr. Bilge Umar’ın Ionia kitabında anlattıklarına göre, Aydınoğulları’nın son beyi, İzmir Oğlu olarak bilinen Cüneyt Bey, son günlerini bu İpsili Hisarı’nda geçirmiş. Eskiden köy çevresi, deniz kıyısına kadar “İpsili” adıyla anılırmış. Ömür Beldesi’nin batı burnu karşısında bulunan küçük adadaki kalenin adı da İpsili Kalesi’dir. Bugün bu kale halk tarafından Çıfıt Kalesi / Sıçan Adası / Hayırsız Ada gibi adlarla anılır.​

Yunan işgaline kadar köyde 30 – 40 hane Rum vardır  ve Türklerle birlikte barış içinde yaşarlar.  Ancak 11 Eylül 1922’de yörenin kurtuluşu ile Rumlar, Yunan askerleriyle birlikte giderler. Günümüzde Doğanbey’de adı geçen kalenin surlarından eser yoktur, ancak yerleşim alanı içinde, erken veya geç Bizans Çağı yapıtlarından kalma işlenmiş taşlar vardır. Osmanlı’nın son dönemlerinde de bölgeye Aydınoğlu Cüneyt Bey’in oğlu Doğan’a ithafen Doğanbey ismi verilmiş. Dilek Yarımadası’nın güney ucunda yer alan ve Milli Park sınırlarındaki tek yerleşim olma özelliğine sahip köy, bugün Rum ve Türk mimarisinin eşsiz örneklerinin sergilendiği bir Açıkhava müzesi gibidir. Rengârenk çiçekler, bitkiler ve yemyeşil ağaçların doğal dekorasyonu ile süslüdür.

Rumların yerine, sonradan Mübadele ile gelen Selanik Göçmenlerinden 20-30 hane köye yerleştirilir. Ancak bu aileler burayı pek sevmezler ve başta İzmir olmak üzere başka yerlere göçerler. 1940’larda 10 hane kadar kalırlar. Köyde, bugün 60 – 70 hane ve 350 dolayında insan yaşamaktadır.

Doğanbey Köyünde aslına uygun olarak restore ettirilen rüzgarla çalışan tarihi bir Yel Değirmeni (mavi değirmen) bulunmaktadır.. 

 

DOĞANBEY EKONOMİSİ

Ekonomik faaliyetlerin temelini tarım ve onun içerisinde de zeytincilik oluşturmakta iken, narenciye ve enginar yetiştiriciliği ile süs bitkileri ağırlıklı seracılık, hayvancılık son yıllarda önemli gelir kaynağı olmaya başlamıştır.

 

DOĞANBEY ARSA FİYATLARI

Doğanbey arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 500 TL – 4.500 TL arasında değişmektedir.

 

DOĞANBEY TARLA FİYATLARI

Doğanbey tarla m² fiyatları 320 TL –  450 TL arasında değişmektedir.

Doğanbey zeytinlik m² fiyatları 20 TL –  80 TL arasında değişmektedir.

 


 

İzmir Seferihisar Doğanbey’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. 

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

İzmir Seferihisar Doğanbey’den arsa almak ya da Seferihisar Doğanbey’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz.  Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!