izmir selçuk arsa fiyatları

 Selçuk arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Selçuk arsa fiyatlarını ve Selçuk tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

İZMİR SELÇUK HAKKINDA

Selçuk, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeyinde Menderes ve Torbalı, kuzeydoğusunda Tire ilçeleri, doğusunda ve güneyinde Aydın ili, batısında Ege Denizi bulunmaktadır.

Selçuk eski adıyla Ayasuluk, 1304 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin eline geçmiş ve 1426 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. 1914’te Ayasuluk olan adı Selçuk olarak değiştirilmiş ve Kurtuluş Savaşından sonra da Akıncılar adıyla anılan Selçuk 1957 yılında İzmir iline dahil edilmiş ve ilçe unvanını almıştır.

Selçuk, Dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biridir. Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Selçuk’ta bulunan tarihi yapıların büyük bir bölümü ayaktadır. Efes ören yeri, Türk ve dünya turizmi açısından çok önemli bir merkezdir, Efes her yıl yaklaşık olarak 2 milyon ziyaretçi tarafından gezilmektedir.

Selçuk Efes Müzesi, sahip olduğu ve sergilediği sadece yerel eserlerle Avrupa’nın en önemli ve en zengin müzelerinden birisidir. Bu etkinlikler dışında, müzede verilen konferanslar ve açılan resim sergileri kültür hayatını canlı tutmaktadır. Selçuklu sanatının en önemli eserlerinden biri olan İsa Bey Camii Selçuk’tadır. Cami, hem avlulu Türk camii tipinin, hem de Anadolu sütunlu camilerinin bilinen en eski örneğidir.

İlk çağın en ünlü şehirlerinden biri olan Efes, Küçük Menderes Nehri’nin sularını boşalttığı körfezin yakınında kurulmuştur. Tarıma elverişli toprakları, Doğu’ya açılan büyük bir ticaret yolunun başında oluşu, gerek Antik Çağ’da, gerekse de Hristiyanlık döneminde çok önemli bir dini merkez oluşu, tarihe büyük bir kent olarak geçmesini sağlamıştır. İlim ve sanat dünyasında da adını duyurmuş, ünlü kişiler yetiştirmiştir. Bunlar arasında, rüya tabircisi Artemidorus, şair Kallinos ve Hipponaks, filozof Herakleitos, ressam Parrhasius, gramer bilgini Zinodotos sayılabilir.

Efes’in tarihi MÖ 6. binyıla kadar uzanmaktadır. Bu sonuca son yıllarda Arvalya ve Çukuriçi höyüklerinde ele geçen arkeolojik yerleşke bulgularıyla varılmıştır. Ayasuluk Tepesi’nde yapılan kazılar da burada Erken Tunç Çağı’ndan Hellenistik Çağ’a kadar kesintisiz yerleşmenin var olduğunu göstermiştir. Bu da eski Efes’in Ayasuluk Tepesi’nde olduğunu, buranın Anadolu kavimleri ve Hititler tarafından iskan edildiğini ispatlamaktadır. Ayrıca Hitit yazılı metinlerinde Apasas olarak geçen kentin bu kent olduğu da kesinleşmiştir.

Strabon ve Pausanias gibi yazarlar, tarihçi Herodot, Efesli şair Kallinos gibi antik kaynaklar Efes’in Amazonlar tarafından kurulduğuna ve yerli halkın Karyalılar ve Lelegler’den oluştuğuna işaret etmektedirler.

MÖ 1050’de Androklos, diğer eski Yunan kolonistleri gibi Anadolu’ya gelmiş, Efes ve civarını almıştır. Efes, MÖ 7. yüzyıl da Kimmerler’in istilasına uğrar ve Artemis Tapınağı yerle bir edilir. MÖ 560’ta kent Lidyalılarca Artemision çevresine taşınır. MÖ 386’da akdedilen Kral Barışı’nın sonunda Efes, Büyük İskender’in gelişine dek sürecek olan Pers egemenliği altına girer.

Bugün gezilen Efes, büyük ölçüde, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından MÖ 300’lerde kurulmuştur. Efes, Bizans Çağı’nda tekrar yer değiştirmiş ve ilk kurulduğu Ayasuluk Tepesi’ne gelmiştir.

277 km² lik alanı kapsayan ilçe, merkez dahil, 1 belde ve 9 köyden oluşmaktadır. Selçuk’un denize uzaklığı 8 km, denizden yüksekliği ise 16 metredir.

Selçuk, İzmir’in en güneydeki ilçesidir. İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer alır ve denize kıyısı vardır. İlçenin kuzeyinde Menderes ve Torbalı, kuzeydoğusunda Tire ilçeleri, doğusunda Aydın’ın Germencik ilçesi, güneyinde Aydın‘ın Kuşadası ve Söke ilçeleri, batısında Ege Denizi bulunmaktadır. İzmir il merkezine 74 km mesafededir. Yüzölçümü 317 km2‘dir.

Batı Anadolu’dan doğan Küçük Menderes Nehri, geniş bir ova ile ilçeye 3 km kuzeyinden geçip, 9 km batısından denize dökülür. 

Pamucak Plajı 6 büyük otele, Selçuk Belediyesi’ne ait bir tesise, bir de Mocamp Tesisi’ne sahiptir. Şirince köyü, popüler bir kırsal turizm merkezidir.

İlçedeki başlıca tarihî eserler Artemis Tapınağı (Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri), Efes Antik Kenti (UNESCO Dünya Mirası), Meryem Ana Evi ve Kilisesi, St.Jean Kilisesi ve Mezarı, Selçuk (Ayasuluk) Kalesi, İsa Bey Camii, Yedi Uyuyanlar, Bizans Su Kemerleri ve Pollio Su Kemeri’dir.

 

SELÇUK EKONOMİSİ

İlçenin ekonomisi öncelikle turizme dayalıdır sonrasında sırasıyla tarım ve hayvancılık gelir. Zeytin, üzüm, narenciye (özellikle mandalina, şeftali, nar) tarım faaliyetlerini oluşturur. Hayvancılık olarak küçükbaş hayvancılıktan sonra büyükbaş hayvancılık gelir. Orta büyüklükte bir sanayi sitesi bulunmaktadır.

 

SELÇUK ARSA FİYATLARI

Selçuk arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  800 TL – 21.500 TL arasında değişmektedir.

 

SELÇUK TARLA FİYATLARI  

Selçuk tarla fiyatları (m²)  80 TL – 1.900 TL arasında değişmektedir.

 

14 MAYIS TARLA FİYATLARI

14 Mayıs arsa fiyatları (m²)  3.000 TL – 7.550 TL arasında değişmektedir.

14 Mayıs tarla fiyatları (m²)  80 TL – 1.600 TL arasında değişmektedir.

 

ACARLAR ARSA FİYATLARI

Acarlar arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  1.300 TL – 2.500 TL arasında değişmektedir. Acarlar tarla fiyatları (m²)  160 TL – 500 TL arasında değişmektedir.

 

ATATÜRK ARSA FİYATLARI

Atatürk arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  1.000 TL – 21.500 TL arasında değişmektedir. Atatürk tarla fiyatları (m²)  100 TL – 790 TL arasında değişmektedir.

 

BELEVİ ARSA FİYATLARI

Belevi arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  1.800 TL – 4.200 TL arasında değişmektedir. Belevi tarla fiyatları (m²)  100 TL – 650 TL arasında değişmektedir.

 

ÇAMLIK ARSA FİYATLARI

Çamlık arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  1.000 TL – 3.500 TL arasında değişmektedir. Çamlık tarla fiyatları (m²)  100 TL – 1.050 TL arasında değişmektedir.

 

HAVUTCULU TARLA FİYATLARI

Havutculu tarla fiyatları (m²)  100 TL – 1.900 TL arasında değişmektedir.

 

İSABEY ARSA FİYATLARI

İsabey arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  1.000 TL – 2.400 TL arasında değişmektedir. İsabey tarla fiyatları (m²)  200 TL – 900 TL arasında değişmektedir.

 

ŞİRİNCE ARSA FİYATLARI

Şirince arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  800 TL – 20.000 TL arasında değişmektedir. Şirince tarla fiyatları (m²)  100 TL – 700 TL arasında değişmektedir.

 

ZEYTİNKÖY ARSA FİYATLARI

Zeytinköy arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  800 TL – 2.200 TL arasında değişmektedir.

 


 

Selçuk’ta bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Selçuk’tan arsa almak ya da Selçuk’tan arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

Gayrimenkul piyasası kısa, orta ve uzun vade olarak değerlendirilmelidir. Selçuk arsa fiyatlarını ve Selçuk tarla fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!