seferihisar sığacık arsa fiyatları

Sığacık arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Sığacık arsa fiyatlarını ve Sığacık tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

SIĞACIK HAKKINDA

Sığacık, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalledir. 1522 yılında inşa edilmiş bir Osmanlı kalesi olan Sığacık Kalesi ve Teos antik kenti sınırları içerisinde yer alır.Sığacık, Seferihisar merkezine uzaklığı 5 Km’den azdır. Kuzeye bakacak şekilde küçük bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Liman doğu tarafında, plajlar batı tarafındadır. Nüfusu 3320’dir.

 2009 yılına kadar Sığacık bir balıkçı köyüydü. Ancak Seferihisar sakin şehir unvanı aldıktan sonra Sığacık, sakin bir tatil beldesi olarak ün kazandı.İzmir Seferihisar’ın deniz kokan mahallesi Sığacık, tarihi kalesi, el emeği ürünlerin satıldığı yerel üretici pazarı, kale içindeki şirin ev pansiyonları, leziz deniz ürünlerinin servis edildiği restoranları, masmavi denizi ve plajları ile Ege Bölgesi’nin en güzel kaçış rotalarından.

Sığacık’ın kalbinde konumlanan Teos Marina, aynı zamanda Yunanistan’ın Sisam (Samos) adasıyla bağlantı sağlayan bir gümrük kapısı. Sisam’ın Karlovasi Limanı ile Sığacık arasında düzenli feribot seferleri Teos Marina’dan gerçekleştiriliyor. 2010 yılında açılan marinanın denizde 510, karada 80 tekne kapasitesi bulunuyor. Restoran, kafe ve market gibi olanakların yer aldığı marina Sığacık’a hayat veren noktalardan.

Türkiye‘de Sakin Şehir Ağı’nın (CittaSlow) ilk üyesi olan Seferihisar‘ın en çok ziyaret edilen bölgesi olan Sığacık, uzun yıllar kendi halinde bir balıkçı köyüydü. Sığacık’ın popülerleşmesi ve Türkiye genelinde ismini duyurduğu kırılım noktası 2009 yılı. Sığacık’ın bağlı olduğu Seferihisar’ın küreselleşmenin kentleri benzerleştirmesine karşı çıkan CittaSlow hareketine katılması bu güzel sahil kasabası için milat oldu.

Sığacık’ın en önemli tarihi değeri, M.Ö. 1000 yıllarında Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulan ve daha sonra İonialıların kenti olan Teos Antik Kenti. Buradaki en temel yapı da İyon düzenindeki Dionysos Tapınağı. Buradaki tapınak dünyada Şarap Tanrısı Dionysos’a adanan en büyük tapınakmış. Tabi sadece sütun, kaide ve sütun başlığı gibi temellerinden bahsetmek mümkün. İçinde bir de hala konserler verilen amfi tiyatro da var.

Kıyılar birçok farklı şekilde toplumlar tarafından kullanılmaktadırlar. En yoğun kullanım alanları ise deniz ticareti, turizm ve balıkçılıktır. Bu aktivitelere katılım sağlayan gemi, tekne, yat, balıkçı teknesi, vb. dalga ve akıntının olabilecek etkisinden sakınmak için korunaklı alanlar ararlar; bu alanlar barınaklardır (Eşkar, 1997). Kıyı alanlarında en yaygın kullanımlardan biri de balıkçı barınaklarıdır. Balıkçı barınakları balıkçı teknelerine hizmet eden, su kütlelerini dalgakıranla çevirip havuz oluşturan alanlardır. ”Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te balıkçı barınakları manevra için yerince sahaya, bağlama rıhtımına, teknik şartları sağlayan yönetim birimine, çekek alanına, elektrik-su-ağ kurutma sahasına, geçici depolama alanına ve satış birimlerine sahip olan kıyı yapısı olarak tanılandırılmıştır.

Sığacık, pazar günleri kurulan üretici pazarıyla İzmir’in en gözde pazarlarından birine sahip. Halden mal girişinin yasak olduğu pazar yerinde yalnızca çevre köylerde üretim yapan üreticinin getirdiği ürünlerin satışına izin veriliyor. Seferihisar köylerinde üretilen sebze, meyve ve Ege otları, Kaleiçi’nde yaşayan kadınların hazırladığı yiyecek ve içeceklerin satışının yapıldığı Üretici Pazarı’nda naylon poşet kullanımı yasak. Naylon poşet yerine file ve kese kâğıdı kullanımı teşvik ediliyor.

 

SIĞACIK EKONOMİSİ

Deniz ticareti, turizm ve balıkçılıktır.

 

SIĞACIK ARSA FİYATLARI

Sığacık arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 900 TL –  4.500 TL arasında değişmektedir.

 

SIĞACIK TARLA FİYATLARI

Sığacık tarla fiyatları (m²) 200 TL – 800 TL arasında değişmektedir. Sığacık zeytinlik fiyatları (m²) 30 TL – 200 TL arasında değişmektedir.

 


 

İzmir Seferihisar Sığacık’ta bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. 

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

İzmir Seferihisar Sığacık’tan arsa almak ya da Seferihisar Sığacık’tan arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz.  Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!