kocaeli darıca arsa fiyatları

Darıca arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Darıca arsa fiyatlarını ve Darıca tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

KOCAELİ DARICA HAKKINDA

 

Darıca, Kocaeli‘nin en kalabalık üçüncü ilçesi. Nüfus yoğunluğu açısından bakıldığında ise en kalabalık ilçesidir.

Darıca, ismini sahilden 200 m. Kuzeyde bulunan, günümüzde bir burcu ayakta kalan Darıca Kalesinden alır.

Bizanslılar döneminde dışarıdan gelebilecek taarruzlara karşı bir tevkif kalesi olarak kullanılan kalenin tarihteki en eski adı “TARARİON” olarak bilinmektedir. Bu kaleden daha sonraları “TORİCİON” olarak bahsedilir. Bizans döneminde antik dönem “BİTHYNİESİNE” özel önem verilirmiş.

Bu dönemde şehir ve kiliseler bir yol örgütüyle birbirine bağlanmıştır; önem derecesine göre sıralanan kent ve kiliseler yol örgütü listesinde Darıca; “KALOS AGROS” ismiyle anılır. Danca’nın (1329) Pelekonon savaşıyla Türklerin eline geçmesinden Cumhuriyet dönemine kadar geçen sürede burada oturan yerli Rumlarca Darıca, “ARECU” ismiyle anılmıştır.

Evliya Çelebi Seyehatnamesinde Danca’dan “DAR UCA” olarak bahseder. Cumhuriyet döneminde “DARUCA” Halk dilinde DARICA şeklinde isimlendirilerek günümüzdeki ismini almıştır.

Burası binlerce yıllık geçmişi ile tarihin, kültürün, turizmin, sanatın, ticaretin ve sanayinin yan yana boy attığı, doğu ile batı arasında bir zamanların küçük bir Anadolu sahil kasabası olan sakin ve huzurlu bir coğrafya. İstanbul’dan Anadolu’ya giden yol güzergahında denizi, tabiatı ve insanı ile Marmara bölgesinin incisi, Kocaeli’ nin şirin bir ilçesidir.

İstanbul’ a uzaklığı 38 km olan Darıca’ya kara, demir ve deniz yolları ile ulaşılabildiği gibi, Sabiha Gökçen Havaalanı’na da çok yakın mesafede yer almaktadır. Tarihi kalesi, modern tatil merkezine sahip Bayramoğlu yarımadası, 16 km’lik kıyı şeridine sahip tertemiz sahili, uluslarası hayvanat bahçesi ve botanik parkı, tarihi evleri ve çınar ağaçları, parkları, sosyal tesisleri ve deniz feneri ile Darıca oldykça gelışmiş bir ilçedir.

Darıca, İzmit Merkez ilçesinin 56 km. batısında, Gebze ilçesinin 7 km. güney batısında, Kocaeli yarımadasının Güney kıyı şeridi üzerinde, Yalova, Yelkenkaya, Darıca Körfez hattının başlangıcında 114 km2, alan üzerine kurulmuştur. Denizden yüksekliği 28 m. olan Danca’nın, Kuzeyinde Gebze ilçesi, Doğusunda Eskihisar Köyü ile Batısında Tuzla ilçesi yer alır. İstanbul’a uzaklığı 51 km. kadardır

 

DARICA EKONOMİSİ

Danca’da bulunan tarihi liman isketeleri, un depoları, değirmenleri, yağ haneleri ve ticaret yerlerinin varlığı ve yapılış tarihi itibariyle Cumhuriyetten önce burada deniz taşımacılığı ve ticaretin çok ileri düzeyde olduğunu göstermektedir.

1924 yılından önce yerli Rumlarca zeytincilik, Bağ, Bahçecilik, Küçükbaş ve büyükbaş havancılık yaptıkları bilinmektedir. Lozan Antlaşmasıyla yapılan mübadele sonrasında Yunanistan’ın kıyı kentlerinden ve Girit adasından gelen Türkler, Danca’dan ayrılan Rumların yaşadığı yerlere devlet tarafından yerleştirilmiştir,

Yunanistan’ın kıyı kentlerinden gelen Türkler zeytinlik alanlara, yani sahil şeridine yerleştirilirken tarım ve hayvancılıkla uğraşanlarda tarım alanlarına yerleştirildiler. Danca’nın konumuna uygun bu toprak dağıtımı geleneksel tarım üretiminin de devamını sağladı.

1965-1970 yıllarına kadar halkın en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık bu tarihlerden itibaren tarım alanlarının imara açılması ve sanayinin bu bölgede hızla gelişmesi üzerine tarım ve hayvancılığın yok denecek kadar azalmasına neden olmuştur.

Bugün sadece imar planında ayrılmış alanlarda kiraz üretimi, zeytin üretimi yapılırken tarım literatürüne kalitesiyle geçmiş bulunan Bayrampaşa Enginarıyla boy ölçüşebilecek düzeyde olan Darıca Enginarı bugün de sembolik olarak üretilmektedir.

 

DARICA ARSA FİYATLARI

Darıca arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  800 TL – 31.250 TL arasında değişmektedir.

 

AYŞE ARSA FİYATLARI

Ayşe arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1500 TL – 24.500 TL arasında değişmektedir.

 

BAĞLARBAŞI ARSA FİYATLARI

Bağlarbaşı arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.400 TL – 6.000 TL arasında değişmektedir

 

BAYRAMOĞLU ARSA FİYATLARI

Bayramoğlu arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.000 TL – 31.250 TL arasında değişmektedir.

 

CAMİ ARSA FİYATLARI

Cami arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.450 TL – 15.000 TL arasında değişmektedir.

 

FEVZİÇAKMAK ARSA FİYATLARI

Fevziçakmak arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 2.000 TL – 11.600 TL arasında değişmektedir.

 

PİRİREİS ARSA FİYATLARI

Pirireis arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 800 TL – 11.000 TL arasında değişmektedir.

 

ŞEKERPINAR ARSA FİYATLARI

Şekerpınar arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.350 TL – 10.600 TL arasında değişmektedir.

 

 


 

Darıca’da bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Darıca’dan arsa almak ya da Darıca’dan arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!