mersin mezitli arsa fiyatları

Mezitli arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Mezitli arsa fiyatlarını ve Mezitli tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

MERSİN MEZİTLİ HAKKINDA

Mezitli, Mersin ilinin dört merkez ilçesinden biridir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır. 2008 yılında ilçe teşkilatı kurulmuştur. Toplam yüz ölçümü 515.79 km² ve rakımı 5 m’dir.]Merkeze uzaklığı 11 km’dir. Batısında Erdemli, doğusunda Yenişehir, kuzeyinde Toroslar ilçeleri bulunmaktadır. İlçe 40 mahalleden oluşmuştur. Bu mahallelerin en büyüğü 26.420 nüfusu ile Merkez Mahallesi olup, en küçük mahalle ise 128 nüfusu ile Pelitkoyağı Mahallesidir. Toplam bina adedi 8.849, toplam parsel sayısı 13.324, toplam hane sayısı 78.889’dir. İlçe turizm açısından gelişmiştir. Mersin Üniversitesi’nin Çiftlikköy (Merkez) Kampüsü bu ilçede bulunmaktadır. Sahil boyunca uzanan, gelişmiş ve modern bir ilçedir. Çoğunlukla Mersin’in yerli halkı ve üniversite öğrencileri bulunmaktadır.

Bugün çevresini saran betonlaşmadan biraz hüzünlü ama Akdeniz’in mavisi ile kucaklaşmaktan sanki mutludur.

Mersin’in 11 km. batısında, Mezitli’de yer alan Soli, Ovalık Kilikia Bölgesi’nin batı sınırındadır.

Kentin erken tarihi konusunda bilinenler azdır. Soli’de bulunduğu öne sürülen ve bugün Berlin Staatlichen Museen’deki Luwice yazıtlı mühürler ve silahlar Orta Tunç Çağı’na tarihlenir.

Antik kaynaklar, Soli’nin bir Rhodos-Lindos kolonisi olduğunu belirtir. Buna göre, İ.Ö. I.bin yıl başında doğu Akdeniz ticaretinde Soli önemli bir liman olmalıdır. İ.Ö.VI.yy. ortalarından başlayan ve Büyük İskender’e kadar (İ.Ö.IV.yy) süren Anadolu’daki Pers egemenliği Soli için de geçerlidir. Ancak İ.Ö.V.yy.’da kentte sikke basılması kentin bir ölçüde özerkliğini koruduğunu yansıtır.

Hellenistik dönemde Seleukos egemenliği altında Soli liman kenti parlak bir dönem yaşar. Strabon’un söz ettiği Solili ozan Philemon, filozof Khrysippos ve Aratos bu sırada yapıtlarını verirler.

Seleukos yönetiminin İ.Ö. I.yy.’da zayıflamaya başlamasıyla Soli için de zor günler başlar. Armenia Kralı Tigranes, kenti yağmalatıp, halkını göçe zorlar. Böylece, Kilikia için yağmacılık, esir ticareti ve kargaşa anlamına gelen korsanlık başlar.

Romalı komutan Pompeius’un bölgedeki karışıklığa bir son vermek için İ.Ö.67’de yaptığı reformlarla dağdaki korsanların bir bölümü nüfusu azalan Soli’ye yerleştirilirler. Grekçe Soloi ile başlayan, Latince Soli olarak kullanılan kentin adı, bu olaydan sonra Pompeiopolis (Pompeius’un kenti) olarak değiştirilir.

Roma yönetimi ile birlikte kent yeniden canlılığa kavuşur. Roma imparatoru Hadrianus İ.S.130’da Anadolu’ya yaptığı gezi sırasında artık Roma’nın bir eyaleti olan Cilicia’ya da gelir ve Soli’deki liman çalışmalarına parasal destek verir.

Soli, Hıristiyanlık döneminde bir piskoposluk merkezidir. Ancak 525’de büyük bir depremle zarar görür ve VII.yy’da da Arap akınlarıyla karşı karşıya kalır.

Günümüze ulaşmamakla birlikte XIX. yy.’da Soli’ye gelen Avrupalı gezginler, kentte tiyatro, tapınak, hamam gibi yapıların ve nekropolis’in bulunduğundan söz ederler.

 

MEZİTLİ EKONOMİSİ

Mezitli Ekonomisi tarımsal ve turizm kaynaklıdır.

 

MEZİTLİ ARSA FİYATLARI

Mezitli arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  200 TL – 6.000 TL arasında değişmektedir.

 

MEZİTLİ TARLA FİYATLARI

Mezitli tarla fiyatları (m²) 10 TL – 900 TL arasında değişmektedir.

 

AKARCA TARLA FİYATLARI

Akarca tarla fiyatları (m²) 70 TL – 225 TL arasında değişmektedir.

 

BOZÖN ARSA FİYATLARI

Bozön arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 200 TL – 1.480 TL arasında değişmektedir. Bozön tarla fiyatları (m²) 80 TL – 200 TL arasında değişmektedir.

 

CEVLİK ARSA FİYATLARI

Cevlik arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 450 TL – 670 TL arasında değişmektedir. Cevlik tarla fiyatları (m²) 200 TL – 280 TL arasında değişmektedir.

 

DAVULTEPE ARSA FİYATLARI

Davultepe arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 1.100 TL – 3.050 TL arasında değişmektedir. Davultepe tarla fiyatları (m²) 200 TL – 400 TL arasında değişmektedir.

 

DEMİRIŞIK ARSA FİYATLARI

Demirışık arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 200 TL – 800 TL arasında değişmektedir. Demirışık tarla fiyatları (m²) 90 TL – 150 TL arasında değişmektedir.

 

DOĞANÇAY ARSA FİYATLARI

Doğançay arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 200 TL – 795 TL arasında değişmektedir. Doğançay tarla fiyatları (m²) 90 TL – 150 TL arasında değişmektedir.

 

DOĞLU TARLA FİYATLARI

Doğlu tarla fiyatları (m²) 200 TL – 900 TL arasında değişmektedir.

 

FINDIKPINARI ARSA FİYATLARI

Fındıkpınarı arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 280 TL – 4.400 TL arasında değişmektedir. Fındıkpınarı tarla fiyatları (m²) 70 TL – 200 TL arasında değişmektedir.

 

KALE ARSA FİYATLARI

Kale arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 600 TL – 2.650 TL arasında değişmektedir. Kale tarla fiyatları (m²) 450 TL – 500 TL arasında değişmektedir.

 

KOCAYER TARLA FİYATLARI

Kocayer tarla fiyatları (m²) 250 TL – 300 TL arasında değişmektedir.

 

KUYULUK ARSA FİYATLARI

Kuyuluk arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 650 TL – 5.350 TL arasında değişmektedir. Kuyuluk tarla fiyatları (m²) 250 TL – 300 TL arasında değişmektedir.

 

KUZUCU TARLA FİYATLARI

Kuzucu tarla fiyatları (m²) 90 TL – 100 TL arasında değişmektedir.

 

TECE ARSA FİYATLARI

Tece arsa fiyatları (imarlı ort. m²) 500 TL – 6.000 TL arasında değişmektedir. Tece tarla fiyatları (m²) 180 TL – 400 TL arasında değişmektedir.

 

TEPEKÖY TARLA FİYATLARI

Tepeköy tarla fiyatları (m²) 10 TL – 60 TL arasında değişmektedir.

 


 

Mezitli’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Mezitli’den arsa almak ya da Mezitli’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

Gayrimenkul piyasası kısa, orta ve uzun vade olarak değerlendirilmelidir. Mezitli arsa fiyatlarını ve Mezitli tarla fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!