samsun canik arsa fiyatları

Canik arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Canik arsa fiyatlarını ve Canik tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

SAMSUN CANİK HAKKINDA

Canik, Samsun‘un Devgeriş Deresi’yle Mert Irmağı arasında Karadeniz’den içeri doğru uzanmış bir yerleşim yeridir. Cumhuriyet tarihinde 2009 yılına kadar belde olan Canik, 2009 yılında ilçe olmuştur. 2009 yılı sayımına göre ise ilçe merkezinin nüfusu 69.363’tür.

İlçenin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Canik Dağları’nın Karadeniz’e doğru uzantısı olan tepeler, batısında Mert Irmağı ve İlkadım ilçesi, doğusunda ise Kutlukent bulunmaktadır.

Canik kelimesinin ilk kez geçtiği Türkçe metin 1244/45’te kaleme alınan Dânişmendnâme’dir. Canik kelimesi bu eserde yirmi beş kez geçmektedir. Eserdeki tasvirlere göre o dönemdeki Canik’in sınırları şöyledir: kuzeyinde Karadeniz, batısında Samsun, güneyinde Karakuş (yeni adı Akkuş), doğusunda Trabzon ve Bulgar Dağları bulunan bir sancak.

Samsun’un dolayısıyla Canik’in eski tarihine ait bilgiler azdır. Klasik tarih Samsun’un MÖ 6. yüzyılda Miletli denizci göçmenler tarafından kurulduğunu gösterir. MÖ 4. yüzyılda Pers hakimiyetine girmiş ve MÖ 3. yüzyılın ortalarında Pontus Krallığı’na bağlanmıştır.

Pontus Kralı Büyük Mithridates, Sinop ile Amisos’u kendisine idare merkezi olarak seçmiştir. Bizans döneminde Amisos, Armeniak temasına (idarî bölge) dahil bulunuyordu. Şehir Türklerin burayı fethine kadar bir ticaret merkezi olarak yaşamaya devam etti.

1960’lı yıllara kadar Canik, yerleşim alanı olarak Hasköy, Hacıismail, Tekkepınar köyleri ve seyrek yayılmış çiftçi evlerinden ibaretti. Bu köyler, Millî Mücadele sonrası yapılan mübadele sonucu Rumlar’dan alınarak Balkanlardan getirilen vatandaşlarımızın yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Bölgede bugünkü stadyumun yerinde hipodrom, Yeni Mahalle’de küçük bir tayyare alanı ve yer yer bataklıklar vardı. Ordu-Ankara karayolunun geliştirilmesi, küçük sanayi sitelerinin kurulması, garajlar ve hâl gibi kentsel donatıların yapılması ilçede önemli bir hareketlilik oluşturmuş, yerleşim alanlarının hızla büyümesine neden olmuştur.

1994 yılından itibaren Samsun; Atakum, İlkadım, Gazi ve Canik adıyla dört alt beldeye ayrılmıştı. 2009 yılından itibaren ilçe olan Canik’te 19 Mayıs Stadyumu, Doğu Park, Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi, Toptepe Tümülüsleri, Meşe Dinlenme Tesisleri ve Canik Başarı Üniversitesi gibi önemli yerler vardır.

 

CANİK EKONOMİSİ

İlçenin en önemli özelliği; sanayi ve ticaret merkezi denilebilecek derecede ticari ve sanayi kuruluşları içinde barındırması ve bunların hatırı sayılır bölümünün içinde olması ve Samsun’un ekonomisine büyük katkı sağlamasıdır.

 

CANİK ARSA FİYATLARI

Canik arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  200 TL – 1.900 TL arasında değişmektedir.

 

CANİK TARLA FİYATLARI

Canik tarla fiyatları (m²) 130 TL – 210 TL arasında değişmektedir.

 

DERELER ARSA FİYATLARI

Dereler arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  200 TL –  1.400 TL arasında değişmektedir

 

DEVGERİŞ ARSA FİYATLARI

Devgeriş arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  240 TL –  1.300 TL arasında değişmektedir. Devgeriş tarla fiyatları (m²) 130 TL – 210 TL arasında değişmektedir.

 

DÜVECİK ARSA FİYATLARI

Düvecik arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  420 TL –  1.900 TL arasında değişmektedir.

 

HASKÖY ARSA FİYATLARI

Hasköy arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  400 TL –  1.800 TL arasında değişmektedir.

 

TEKNEPINAR ARSA FİYATLARI

Teknepınar arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  300 TL –  1.000 TL arasında değişmektedir.

 


 

Canik’te bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Canik’ten arsa almak ya da Canik’ten arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!