samsun kavak arsa fiyatları

Kavak arsa fiyatlarının belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Kavak arsa fiyatlarını ve Kavak tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

 

SAMSUN KAVAK HAKKINDA

Kavak Samsun ilinin bir ilçesidir.

İlçe merkezinin kuzeyinde kalan Kale Doruğu Höyüğü’nde 1942 yılında yapılan araştırmalarda MÖ 3500-2000 yıllarına ait eserlere rastlanmıştır. Bu verilere göre Kavak, Erken Tunç Çağı’ndan bu yana bir yerleşim yeridir. Kale Doruğu Höyüğü’nde Erken Helenistik Dönem, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere rastlanması ise bu yerin hem yerleşim özelliğini, hem de burada yerleşimin sürekliliğini göstermektedir.

Kale Doruğu’nda en önemli yerleşmenin Bakır Çağı’nda olduğu anlaşılmıştır. Bölgede varlığı kanıtlanan ilk kavim Kaşkalardır. Kaşkalar, Hititlerin egemenliğini benimsemiş yarı göçebe ve saldırgan bir topluluktur.

Hititler, Kale Doruğu’na geniş ölçüde yerleşmemiş; ancak, bölgenin starejik bir noktada oluşu nedeniyle buraya bir nevi garnizon kurmuşlardır, bu da onların yayılma ve genişleme dönemlerine rastlamaktadır.

Hititlerin egemenliğinden sonra Kavak, MÖ 1200’lerde FriglerinMÖ 7. yüzyılda Miletlilerin egemenliği altına girmiştir. MÖ 3. yüzyılda Pontus Krallığı tarafından ilhak edilen Kavak’a daha sonra Romalılar hakim olmuştur.

Daha önce Yahudiliği tanıyan halk, 1. yüzyıl İsa’nın havarilerinden Aziz Andre ve Pier’in bölgeye gelmesiyle Hristiyanlıkla tanışmıştır.

Müslümanlar, Abbasiler döneminde (750-1528) Malatya – Tokat üzerinden Karadeniz kıyılarına uzandılar ve İslam dinini buralara tanıttılar.

1071’deki Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra Selçuklular döneminde Rükneddin Süleyman’ın Tokat meliki olduğu zaman bölge Selçukluların eline geçti.

Anadolu’ya gelen Türkmen boylarından Çepniler Trabzon, Ünye ve Kavak’tan yola çıkarak, Karadeniz’in Türkleşmesinde önemli etken olmuşlardır.

Osmanlı döneminde ise Yıldırım Beyazıt Han, Anadolu’da birliği sağlamak için bölgeyi İsfendiyaroğulları’ndan almıştır.

1418 Çelebi Mehmet döneminde ilçe tamamen Osmanlıların eline geçmiştir. Kavak’ın bundan sonraki tarihi Osmanlı Tarihi içinde gelişimini sürdürmüştür.

1518 tarihli bir Osmanlı tapu defterinde Kavak’ın Canik Sancağı’na bağlı bir karye (köy) olduğu görülmüştür.

1839 yılında merkez ilçeye bağlı bucak olmuştur.

1934 yılında da bucak teşkilatı ilçe teşkilatına çevrildi.

Samsun-Ankara karayolu üzerinde kurulmuş, Samsun iline bağlı bir ilçedir. Samsun merkezine uzaklığı 50 km’dir. Kavak doğusunda Asarcık, Batısında Havza, Kuzeyinde İlkadım ve Bafra, Güneyinde Ladik ilçeleriyle çevrilidir.

Denizden yüksekliği 600 m olan ilçe engebeli bir arazi yapısına sahiptir. En yüksek dağı Hacılar Dağı’dır. İlçenin en önemli akarsularından Mert Irmağı bu dağlarda doğar. İlçenin doğal gölü olmasa da sulama amacıyla yapılan göletleri vardır.

İlçe ormanlık bir yapıya sahiptir. İç Anadolu üzerinden ilçe sınırına girileceği anda orman ziyaretçileri kucaklar ve karadeniz sahili boyunca ayrılmaz. Ormanlarında genellikle Akmeşe, Karameşe (pelit ağacı) gürgen,kayın, yabani fındık,yabani ıhlamur, yabani erik, yabani kiraz, yabani kavak ve ardıç bulunur.

 

KAVAK EKONOMİSİ

Kavak ilçesinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım alanında en çok buğday, mısır, yulaf, arpa gibi tahıl ürünleri yetiştirilir. Ayrıca, şekerpancarı, tütün, patates ekimi de yapılmaktadır. Sılaj mısır ve fiğ ekimi de artmaktadır.

Yüksek kesimlerdeki köylerde yaşayan halkın geçim kaynağı ise büyük ölçüde orman ürünleridir.

İlçedeki sanayi genellikle kireç, tuğla ve kiremit üretimi şeklinde gelişmiştir.

 

KAVAK ARSA FİYATLARI

Kavak arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  190 TL – 1.150 TL arasında değişmektedir.

 

KAVAK TARLA FİYATLARI

Kavak tarla fiyatları (m²) 20 TL – 120 TL arasında değişmektedir.

 

BAHÇELİEVLER ARSA FİYATLARI

Bahçelievler arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  200 TL –  570 TL arasında değişmektedir

 

ÇAKALLI ARSA FİYATLARI

Çakallı arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  190 TL –  550 TL arasında değişmektedir. Çakallı tarla fiyatları (m²) 20 TL – 60 TL arasında değişmektedir.

 

MAHMUTLU ARSA FİYATLARI

Mahmutlu arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  260 TL –  500 TL arasında değişmektedir. Mahmutlu tarla fiyatları (m²) 20 TL – 110 TL arasında değişmektedir.

 

MEHMETPAŞA ARSA FİYATLARI

Mehmetpaşa arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  240 TL –  600 TL arasında değişmektedir.

 

SOĞUKSU ARSA FİYATLARI

Soğuksu arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  350 TL –  1.150 TL arasında değişmektedir.

 

YAZARDOĞU ARSA FİYATLARI

Yaşardoğu arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  200 TL –  890 TL arasında değişmektedir.

 

YOSUNLU ARSA FİYATLARI

Yosunlu arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  300 TL –  400 TL arasında değişmektedir. Yosunlu tarla fiyatları (m²) 70 TL – 120 TL arasında değişmektedir.

 


 

Kavak’ta bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Kavak’tan arsa almak ya da Kavak’ta arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

 

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!