tekirdağ-mürefte-arsa-fiyatları

Mürefte arsa fiyatları belirlenmesinde birçok kriter vardır. Bu kriterlerin en önemlileri arsanın metrekaresi, hukuki durumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep dengesi, hisse durumu, planı, denize uzaklığı, deniz manzarası, elektrik, yol, su alt yapılarının tamamlanmış olması, köşe parsel olması, toplu taşıma ve ulaşım, çevresindeki yapılaşma, imar durumu ve yapı izninin bulunmasıdır. Yazımızın devamında Mürefte arsa fiyatları ve Mürefte tarla fiyatlarını görebilirsiniz.

MÜREFTE HAKKINDA

Mürefte, İstanbul’dan 227 kilometre uzakta Tekirdağ ili Şarköy ilçesine bağlı bir kasabadır. Mürefte, Cumhuriyetin ilanından sonra Tekirdağ iline bağlı ilçe merkezi olup nüfusun fazlalığını Rumların teşkil ettiği kozmopolit bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. 1920 yıllarında 1000 Rum, 200 Türk ve 3 Hane Ermeni Yaşamaktaydı. 1926 yılında hiç ekalliyet kalmamış olup 1936 Montrö antlaşması ile de tamamen bölgeden ayrılmıştır.

1925 yılında Şarköy Gelibolu Sancağından Tekirdağ vilayetine dâhil edilince Şarköy veya Mürefte’nin Kaza olma durumu çok ilginçtir. Çünkü bu tarihte Mürefte ilçe merkeziydi, T.B.M.M. Mürefte’yi ilçe merkezi olarak kabul ettiğine dair telgrafın Mürefte’ye gelmesi üzerine eşraftan Kara Ali ve Enver Ağanın birlikte hazırladıkları bir demet lahana ve pırasayı allayıp pullayıp üzerine ‘MÜREFTE ALDI KAZAYI, ŞARKÖY ALDI PIRASAYI’ şeklinde taciz edici şekilde Şarköy’e göndermişlerdir. Şarköy’ün o tarihte ileri gelenlerinden Bulgurlu Ahmet ve MehmetAğalar da bu durumu hazmedemeyip bu çirkin olayı Ankara hükümetine iletmiştir. T.B.M.M. de yeniden oylama yapmış ve zamanın Kırklareli Milletvekili Merhum Şevket Kıran desteğiyle ilçe merkezliği Mürefte ‘den alınmış Şarköy’e verilmiştir. O tarihten itibaren Mürefte Şarköy’e bağlı Bucak merkezidir. 1946 yılında Behçet Mutuk’un çabaları neticesi Mürefte ‘de yeniden belediye teşkilatı kurulmuştur.

Mürefte Köyü Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanmış tescilli arkeolojik sit alanları listesinde yer almaktadır.

Bugünkü Mürefte’nin bu hale gelmesinin esas mimarları Kazım Dirik Paşa ile 1936 yılında bucak müdürü olan merhum Kemal Karol Bey’dir. Mürefte’nin şehircilik planı Kazım Dirik Paşa tarafından bizzat yaptırılmıştır olup şehir içerisindeki tüm yollar doksanar derece ile kesiştirilmiştir.

Ancak yeni çıkarılan büyükşehir kanunuyla Tekirdağ büyükşehir statüsüne geçince tüm belde belediyeleri kaldırıldığı için Mürefte belediyesi de kaldırılmış olup Şarköy’ün bir mahallesi haline getirilmiştir.

 En büyük özelliği üzüm bağları ve şarap sahili tabir edilen bölgesidir. Türkiye’nin şarap üretiminin %30’u burada yapılıyor. Mürefte civarında 5’i büyük 30 civarında şarap tesisi vardır. Türkiye’deki ilk şarap müzesi Mürefte’dir. Sahilinde küçük bir meydanı, uzun bir iskelesi ve balık lokantaları, birkaç banka ATM’si bir ilköğretim, bir lise ve bir sağlık ocağı bulunur. Sağlık Ocağı merkez ve bağlı 9 köye hizmet vermektedir.

Yazlık bir belde olduğundan yazın nüfus sayısında artış yaşanmaktadır. Daha çok İstanbul ve çevresinden insanların rağbet ettiği, modern yerleşimi ile beğenilen Mürefte’nin denizi derin ve temizdir. Yaz kış yeşil kalan zeytin ağaçları ve masmavi denizi Mürefte’yi maviyle yeşilin böyle uyumlu buluştuğu ender yerlerden biri yapmaktadır. Mürefte’nin Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi önemi büyüktür.

 

MÜREFTE EKONOMİSİ

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Mürefte’de, ılıman iklim koşullarından ötürü genellikle zeytin üretimi ve üzüm üretimi gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak Mürefte’nin köylerinde son zamanlarda kiraz üretimi de ağırlık kazanmıştır.

 

MÜREFTE ARSA FİYATLARI

Mürefte arsa fiyatları (imarlı ort. m²)  300 TL – 2.000 TL arasında değişmektedir.

 

MÜREFTE TARLA FİYATLARI

Mürefte tarla fiyatları (m²) 10 TL – 300 TL arasında değişmektedir. 

 


 

Tekirdağ Şarköy Mürefte’de bulunan arsalarınız için ücretsiz fiyat teklifi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. 

Size özel atanacak bölge temsilcimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçip güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz. Sizi alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Tamamen çözüm odaklı tüm prosedürlerden uzakta kişiye özel gayrimenkul hizmeti sunuyoruz.

Tekirdağ Şarköy Mürefte’den arsa almak ya da Şarköy Mürefte’den arsa yatırımı yapmak isterseniz 444 50 92 nolu çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz.  Satılık arsalarımız hakkında bilgilendirme öncelik sırasına göre yapılmaktadır.

Gayrimenkul piyasası kısa, orta ve uzun vade olarak değerlendirilmelidir. Mürefte arsa fiyatlarını ve Mürefte tarla fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

ARSANIZ İÇİN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALIN!